10 מפתחות הצלחה בבניית שותפות בין אחים בעסק המשפחתי

מאת-ד"ר נורית רייזמן

 

שותפות אפקטיבית בין אחים בעסק משפחתי לא מתרחשת מאליה. עצם המעבר הבין דורי והעברת המושכות מהאב המייסד לדור ההמשך לא מבטיחים את יכולתם של האחים לנהל יחד את הבעלות או העסק ולהובילם לשגשוג ארוך שנים. להיפך. הסטטיסטיקה וסיפורי המשפחות שאנו פוגשים מלמדים שוב ושוב על האתגר הגדול הטמון בשותפות בין אחים. פערי תפיסות, סגנונות ניהוליים, אינטרסים אישיים, מאבקי אגו, קנאות, יריבויות מהעבר ועוד , מחבלים לא פעם ביכולתם של האחים להנהיג את העסק בהצלחה. במהלך עבודתנו טבענו את המושג "מנהיגות לשותפות אחים" הטומן בחובו תפיסה רחבה באשר לאחריות ולעשייה הפרו אקטיבית הנדרשת מאחים השואפים לשמר ולהעצים את שגשוגו של העסק המשפחתי לדורות. להלן כמה מעקרונותיו:

1.לקבל החלטה מודעת לבחירה להיות חלק מהשותפות. להבין את המשמעויות הכרוכות בשותפות – התועלות, המחירים ובעיקר האחריות הנובעת מכך: "אני רוצה להיות חלק מהשותפות הזו ואני מוכן לקחת על עצמי אחריות להצלחתה". אחריות זו שווה בין כל האחים הנוטלים חלק בבעלות ולא משנה התפקיד בו הם נמצאים.

2.לזהות מטרת על משותפת. היכולת להסכים על מטרת על משותפת – טובת העסק ושמירה על שלמות המשפחה, כדוגמא - העומדת מעבר לאינטרסים האישיים, התפיסות וחילוקי הדעות.

3. לבנות אמון. "גם אם אני לא תמיד מסכים אתו, אני סומך עליו כי אני יודע שהוא רוצה בטובת העסק, בטובת המשפחה ובטובתי שלי". קשר דם הוא נקודת פתיחה מצוינת ליצירת אמון בין שותפים עסקיים, אך לא תמיד מספיק. לעיתים יצירה של אמון מקצועי- עסקי אורכת זמן. מדדים של מקצועיות, שיקול דעת, אחריות, הוגנות, יושרה מקצועית וכיוב' עומדים למבחן הדדי. זיהוי המדדים החשובים לכל אחד יכול להיות שלב חשוב בתהליך בניית האמון.

4. להתנהל בפתיחות ובשקיפות. היכולת לדבר גלוי. "לשים על השולחן" , לדון (עיניינית) בסוגיות שעל הפרק. לשתף במידע, בלבטים, בשגיאות שנעשו. לא לחשוש מקונפליקטים, אלא   לנהל אותם.

5. להכיר בשונות ובייחודיות ולכבד אותה. לכל אחד היכולות והכישורים המיוחדים לו, כמו גם הצרכים והרגישויות המאפיינים אותו. זו העוצמה של עסק משפחתי , אך זה גם מקור של לא מעט קונפליקטים. מנהיגות לשותפות בין אחים תדע לזהות את המאפיינים הללו - על יתרונותיהם ומגבלותיהם – למנף מחד, ולמזער התנגשויות מאידך.

6. לפרגן. היכולת לשמוח בהישגיו של האחר (ואפילו להתגאות בהם, כאילו היו שלך); לתת לאחר "קרדיט", ולא להילחם עליו.

7. לדעת לוותר. היכולת לוותר מתוך הבנה שביחסים ארוכי טווח לעיתים אחד מוותר, ובפעם אחרת – האחר מוותר.  לוותר ממקום של כוח ועוצמה, לטובת מטרת העל המשותפות.

8.להשתחרר מכבלי עבר. לעיתים אלה כעסים או קנאות בין אחים שנשארים חקוקים לשנים; לעיתים זה "התפקיד המשפחתי" שהתקבע מאז היותם ילדים ("השובב", "האחראי", "הנסיכה")  – כאשר אלה ממשיכים להשפיע על ההתנהלות הבוגרת הם עלולים לייצר מכשולים ותקיעויות בהתנהלות הבין אישית והניהולית בעסק המשפחתי.

9. לראות רחוק . לפעול מתוך ראיה עסקית ארוכת טווח; מה נדרש עבור העסק המשפחתי על מנת שיוכל להמשיך לשגשג לדורות? כיצד ניתן לייצר מנוע צמיחה חדש שלימים יאפשר לכלכל את המשפחה המתרחבת? להתנהל בצניעות. לא לדלדל את משאבי העסק. לא להתפתות למשוך מהעסק תגמולים גבוהים מדי (בשכר, בדיבידנדים וכיוב'), גם אם המשמעות היא ירידה מסוימת ברמת החיים לה הורגלו עד כה.

10. לדעת להיפרד. לעיתים הדבר הנכון מבחינה עסקית, משפחתית ואישית הוא להיפרד. הפרידה יכולה לבוא לידי ביטוי בהפרדת הבעלות לתחומי פעילות נפרדים; ביציאה של אחד האחים מהשותפות (כאשר בני המשפחה האחרים קונים  את חלקו) או במכירה של העסק לגורם חיצוני.

ניהול שותפות הינו תמיד עניין מורכב. על אחת כמה וכמה בין אחים. אם גם אתם מתמודדים עם סוגיות של שותפות בין אחים (או בין נציגי דור ההמשך בכלל), קחו מנהיגות על עיצוב יחסי השותפות בינכם. אל תניחו לה להתנהל מעצמה.  בחנו היכן אתם עומדים? מה החסמים המרכזיים העומדים בדרככם? ומה עליכם לעשות כדי להסירם.   

למידע נוסף ולפגישת ייעוץ ראשונית ללא עלות פנו אלינו לטלפון 09-8350999 ונשמח לעמוד לרשותכם.