דור ההמשך בעסק משפחתי: מלכוד החלום- של מי החלום הזה?

מאת: ד"ר נורית רייזמן
דור המשך בעסק משפחתי

האם אתה – בן דור ההמשך בעסק משפחתי – חי את החיים שהיית רוצה?

האם אתה מרגיש שמצאת את הדרך הנכונה לך?

האם אתה חי את החלום שלך או שאתה ממלא תפקיד בחלומם של אחרים?

אחד האתגרים המרכזיים עימם מתמודדים בני דור ההמשך (הדור הצומח) בעסקים משפחתיים הוא היכולת להיחלץ מכבליו, הלעיתים לוחצים, של חלום האב המייסד – שהקים ובנה את העסק המשפחתי – וגיוס הכוחות למצוא ולהגשים את חלומם שלהם ולסלול את דרכם. במקרים קיצונים אף חייהם של כלל בני המשפחה משועבדים להמשך הגשמתו של חלום המייסד והישגיו.

הקושי הגדול טמון בעוצמה העזה המאפיינת תכופות את אישיותו של מייסד העסק המשפחתי , את הישגיו וחלומותיו, הגורמת מבלי משים להשתקת חלומותיהם וקולותיהם של כל האחרים. ככל שחלום "האיש הגדול" מצליח יותר והישגיו רבים יותר, כך האתגר להצמיח חלומות חדשים – קשה יותר.

תכופות, חלום המייסד, שאיפותיו, תכניותיו ותפיסותיו מעצבים את חייהם של בני המשפחה בכלל, ושל דור ההמשך – בפרט. הם קובעים עבורם את מסלול הלימודים, את מקום העבודה, את סגנון החיים ואפילו את בני הזוג עימם יחיו ויתחתנו.

הדומיננטיות של היזם, מייסד העסק המשפחתי, ההערכה העצומה שחשים כלפיו וכלפי הישגיו, וגם הנוחות הנובעת מההצלחה הפיננסית ממנה נהנית המשפחה, מקשים על בני המשפחה האחרים לפרוס כנפיים ולחלום את החלומות שלהם.

כך, מחד, חלום האב המייסד שקרם עור וגידים והפך לעסק משפחתי מצליח, מכלכל בעושר את בני המשפחה ופותח בפניהם אינסוף אפשרויות והזדמנויות להשכלה משובחת, לקריירה מצליחה, לחיים מהנים בתנאים של שפע. מאידך, פעמים רבות, אותו חלום וההצלחה הנובעת מאישיותו החזקה של היזם, מכישוריו הגבוהים, מתכונותיו המנהיגותיות, מהדומיננטיות שלו בחיי המשפחה מביאים להשתקת הקולות האחרים.

הסכנה הנובעת ממלכוד החלום מאיימת הן על בני דור ההמשך – כצעירים השואפים לחיים משמעותיים, המבוססים על חופש בחירה וזהות עצמאית נפרדת מזו של "המשפחה" , והן על קיומו לאורך דורות של העסק המשפחתי הנדרש לחלומות חדשים שיצעידו אותו לעבר העתיד.

עסקים משפחתיים המצליחים להיחלץ ממלכוד זה, הם אלה בהן היזם – המייסד משכיל לתת למשפחתו את מרחב הבחירה בהחלטות החיים החשובות; מאפשר להם את החופש והזמן לבחון את עצמם ואת דרכם; מאפשר להם להתנסות, לטעות, לקום וליפול. בני דור ההמשך בעסק משפחתי, מצדם, צריכים לזכור כי בסופו של יום, ההחלטות בידיהם. גם אם לכאורה הם כבולים תחת תכתיבי המשפחה, הרי שעדיין יש בידיהם את חופש הבחירה. על בני דור ההמשך לעסק משפחתי האחריות לברר את חלומם, את ייעודם, למצוא את אושרם. נציין גם שמציאת הדרך, כבן דור ההמשך, אין משמעה לברוח מהעסק המשפחתי ומהמורשת המשפחתית או להתנגד אליהם "אוטומטית" . החוכמה לרוב, כמו תמיד, היא במציאת האיזונים שבין החלומות.

הרעיונות המופיעים במאמר זה מבוססים על הספר: The Voice of the Rising Generation , מאת Hughes, Massenzio & Whitaker (2014).

.

שתפו:

דילוג לתוכן