3 משתנים שיכולים לעשות הבדל משמעותי בעסק משפחתי

מאת: ד"ר נורית רייזמן

עסקים משפחתיים מתאפיינים בעוצמות ייחודיות העומדות בבסיס ההצלחה שלהם: מערכת ערכים משותפת וחזקה, מומחיות גבוהה, הסתכלות ארוכת טווח, מחויבות מוחלטת, התנהלות זהירה ומושכלת ועוד.
ועדיין המעבר הבין דורי – עם כניסת דור ההמשך לעסק והרחבת מעגל הבעלות העתידית – מציב בפני עסקים משפחתיים, גם החזקים שבהם, אתגר משמעותי. סוגיות שעד כה התחילו והסתיימו אצל הבעלים – המייסד, הופכות באופן טבעי לאירוע "רב משפחתי", לעיתים תרתי משמע…
מי יקבל את שרביט הניהול? מה תהיה חלוקת התפקידים? מה יהיה השכר? מי יהיה שותף לבעלות? איך יתקבלו החלטות? מה דינן של יזמויות וכיוונים חדשים שבני דור ההמשך רוצים לקחת אליהם את החברה? ועוד.
במהלך השנים הרבות בהן אנו מלווים עסקים משפחתיים זהינו שלושה משתנים, שלא תמיד מקבלים את תשומת הלב הראויה, שעושים הבדל – מעסק משפחתי טוב למצוין. עסק שמצליח לא רק לשרוד את המעבר הבין דורי, אלא גם לעשות קפיצת מדרגה של ממש – עסקית ומשפחתית:
1. קבלת החלטות ב"חדרים הנכונים"
2. דירקטוריון פעיל ומשמעותי
3. שקיפות ובהירות

 

קבלת החלטות

אחד המאפיינים הבולטים של עסקים משפחתיים בדור ראשון, וגם אחת מעוצמותיהם, הוא מעגל קצר של קבלת החלטות. הבעלים – המנהל. מקבל את כל ההחלטות בעצמו. לכל היותר מתייעץ סביב שולחן השבת עם בני המשפחה. עם צמיחת העסק, התרחבות מעגל הבעלים וכניסת דור ההמשך נכנסות לסל ההחלטות מגוון רחב של סוגיות מתחומים שונים: חלקן קשור לבעלות: מה החזון העסקי ומה תחומי הפעילות בהם אנו רוצים לפעול? חלקן לדירקטוריון – מה האסטרטגיה העסקית שבה צריך לפעול? חלקן לניהול – כיצד מייעלים את קו השירות? ואחרות למשפחה – לאן תיסע המשפחה המורחבת בחופשת הקיץ? הנטייה הטבעית היא בכל הזדמנות לדון בכל הנושאים שכרגע על הפרק. הערבוב בין הסוגיות, כאשר כולם דנים בהכל, כל הזמן מייצר קונפליקטים, מעכב החלטות ומוביל להחלטות לא מיטביות.

ההמלצה שלנו:

הפרידו בין החדרים. קבלו כל החלטה בחדר הנכון לה. החלטות בעלות – בפורום בעלים, החלטות דירקטוריון – בישיבות הדירקטוריון, החלטות ניהוליות – בחדר ההנהלה והחלטות משפחתיות – בסלון הביתי. ודאו שכל הגורמים הרלבנטיים מעורבים בהחלטה הנדונה. ורק הם…

 

דירקטוריון פעיל

דירקטוריון פעיל הוא GAME CHANGER של ממש. נוכחנו לראות איך הקמת דירקטוריון הפועל באופן מקצועי (ולא רק על הנייר…) ומשכיל לשלב את האנשים הנכונים מקפיץ את הביצועים העסקיים, מחזק את הלכידות המשפחתית ומקדם מאד את תהליך המעבר הבין דורי. עבודת דירקטוריון מתאפיינת בחשיבה לטווח ארוך, החלטות מבוססות נתונים ותהליכים סדורים ואלה מובילים לשיפור בביצועים. הקמת דירקטוריון מניעה תהליכים של תכנון אסטרטגי, קביעת יעדים, תוכניות עבודה וניהול בקרה החיוניים לכל עסק השואף צמיחה. פורום הדירקטוריון מייצר מכפיל כוח של חשיבה ושל רעיונות, לא פעם בזכות רעיונות חדשניים של בני דור ההמשך. השתתפות דור ההמשך בדירקטוריון מקדמת גם את המעבר הבין דורי, הכשרת דור ההמשך לבעלות העתידית וחיזוק השותפות הבין דורית. לבני דור ההמשך יש הזדמנות ללמידה – של העסק ושל תהליכי קבלת החלטות. העבודה המשותפת מאפשרת לדור ההמשך להתנסות ולקחת יותר אחריות בהובלת העסק, ולדור המייסדים הזדמנות לחנוך ולחלוק בה. שיתוף בדירקטוריון של בני משפחה ששותפים לבעלות אך אינם עובדים בעסק ("אאוט סיידרים") מאפשר חיבור ומעורבות שלהם ומייצר עוד משאב ידע וחשיבה רענן.

ההמלצה שלנו:

הקימו דירקטוריון פעיל לעסק המשפחתי. בין 5-9 לחברים הכולל מנכ"ל ומנהל כספים; דור וותיק ודור המשך, בני משפחה שעובדים בעסק ונציגות לבעלי מניות שאינם עובדים בו. ככל הניתן מומלץ לשלב גם דירקטור מקצועי, חיצוני למשפחה שיביא ניסיון, מקצועיות, רשת קשרים ונקודת מבט חיצונית ואובייקטיבית.

 

שקיפות

הרבה פעמים יש במשפחות ניסיון לעקוף "מלכודות קונפליקט" באמצעות הסתרה או חשיפה חלקית של נתונים. הכוונות טובות. רצון לפתור מורכבויות בשקט. "מה שלא יודע… לא פוגע…". בפועל לטווח ארוך היעדר השקיפות מייצרת חשדנות, פגיעה באמון, כעסים ומתיחויות. פגשנו לא מעט מצבים בהם למשל, יש הבנה שהבן /בת המשמשים בתפקיד בכיר בעסק ראויים לשכר גבוה יותר אבל כדי למנוע כעסים נותנים את תוספת השכר בלי שהאחרים מודעים לכך; או כאשר ההורים חשים שאחד הילדים זקוק לסיוע "אקסטרא" ומעבירים לו כספים ללא ידיעת האחים, או שניתנות הבטחות לתפקידים / מניות עתידיים בלי לעדכן בכך את האחים. המציאות מלמדת שסופם של כל הסודות להתגלות… ובד"כ הכוונות הטובות למנוע קונפליקטים מייצרים קונפליקטים וכעסים גדולים עוד יותר בהמשך.

ההמלצה שלנו:

שקיפות! שקיפות! שקיפות! גם אם השיחות קשות או לא נעימות דברו על הכל. הציגו שיקולים, הקשיבו לרחשי הלב, קבלו את החלטותיכם. ייתכן ולא כולם יסכימו עם כל החלטה. ועדיין זו האפשרות העדיפה. ככל שההחלטות מנומקות, מבוססות נתונים וקריטריונים סיכוי גבוה יותר שיתקבלו בהבנה וימנעו קונפליקטים בהווה ולעתיד.

 

לסיכום

אם אתם עסק משפחתי השואף לשגשג לדורות, לעשות קפיצת מדרגה מטוב למצוין – אמצו לכם שלושה עקרונות פעולה: קבלת החלטות בחדרים הנכונים, הקמת דירקטוריון פעיל ומשמעותי והתנהלות שקופה ובהירה גם בסוגיות רגישות.

לכל שאלה וסיוע מוזמנים לפנות אלינו

צרו קשר

 

שתפו:

דילוג לתוכן