פיתוח דור המשך

פיתוח דור המשך

לבנות את המנהיגות העתידית של העסק המשפחתי

אחרי שנים של עבודה קשה בהן העסק גדל ורשם הישגים, הגיעה העת להכשיר את הדור הבא שימשיך את הדרך. המעבר איננו פשוט, לא לדור ההורים ולא לדור ההמשך. יש ספקות. יש התלבטויות. יש לעיתים פערי ציפיות או קצב – צד אחד רוצה  לקדם את התהליך, צד אחר לוקח את הזמן… 

ההורים מחפשים את השקט הנפשי שדור ההמשך כשיר לקחת את המושכות. דור ההמשך מצידו, מחכה על הקווים, רוצה כבר לקבל סמכויות או במקרים רבים עדיין מתלבט האם העסק המשפחתי הוא הבחירה המועדפת שלו… 

תהליך בניית המנהיגות העתידית נועד לתת בידי דור ההמשך כלים לבעלות ולניהול אחראיים, לבנות את האמון המקצועי ביכולותיהם ולהכשיר את  הקרקע לכניסתם החלקה לתפקידם.

דור המשך בעסק משפחתי

הכנה לעבודה בעסק ולתפקידי ניהול

דור ההמשך עתיד להיכנס לנעליה הגדולות של המנהיגות הנוכחית. הוא נדרש לפתח בזמן קצר יחסית מיומנויות גבוהות של עבודה, של  ניהול ושל מנהיגות ולא פחות מאתגר – להתמודד עם העיניים הבוחנות וההשוואה הבלתי נמנעת לדור הוותיק. 

תהליך ההכנה כולל הכרות מעמיקה עם העסק, התעשיה, הלקוחות והמתחרים; הבנת מבנה הניהול בעסק – הסמכויות והממשקים; מיומנויות ניהול כמו תכנון, קבלת החלטות, הנעת תהליכים; מיומנויות פיננסיות כמו תכנון תקציבי, מאזנים, דוחות כספיים  וכיוב'. דגש רב ניתן לאתגרים הייחודים של עסקים משפחתיים כמו ניהול והעסקת בני משפחה, ניהול קונפליקטים ומיומנויות תקשורת מיטיבה. 

תהליך ההכשרה יכול להתקיים במגוון ערוצים- אישי, קבוצתי, לפני הכניסה לתפקיד או כליווי תוך כדי עבודה. תכני ההכשרה מותאמים לצרכים ולשלב המקצועי- ניהולי בו נמצאים.

הכנה טובה לעבודה בעסק ולניהול מקנה יכולות ומעצימה את תחושת הביטחון הן של ההורים והן של דור ההמשך.

הכנה לבעלות

בעלות מצליחה מספקת לחברה יציבות, חזון והון

כל עסק משפחתי שואף לבעלים בקיאים, בעלי יכולת קבלת החלטות, עובדים בשיתוף פעולה, רואים את התמונה הגדולה ומאזנים בתבונה בין האינטרסים העסקיים למשפחתיים.

המעבר מתפקיד של "בן / בת של.." לתפקיד של בעלים איננו מובן מאליו. הוא מחייב קודם כל שינוי דיסקט.

תהליך ההכנה לבעלות שם דגש על הבנת תפקיד הבעלים והאחריות הכבדה הכרוכה בו, על ההיבטים המשפטיים, הפיננסיים והניהוליים המלווים אותו.

בתהליך ההכשרה בני דור ההמשך חובשים את כובע הבעלים העתידיים של העסק המשפחתי ומתנסים בסוגיות ודילמות אמת ובמיני פרויקטים של מנהיגות ויזמות. הם לומדים לעומק את הנושאים, פוגשים את אנשי המפתח, מכינים ניירות עמדה, מובילים דיונים ומציגים המלצות.

כאשר מדובר בקבוצת בעלות עתידית, הם לומדים בתהליך הקבוצתי גם להכיר זה את זה כשותפים עתידיים לבעלות, להתנהל יחד – לדון, לקבל החלטות ולנהל ביניהם את חילוקי הדעות והקונפליקטים. היכולת לעבוד יחד כקבוצת בעלות מגובשת היא אחד ממפתחות הצלחה החיוניים ביותר להמשכיות העסק.

פיתוח דור המשך בעסק משפחתי

פיתוח וצמיחה אישית

דור המשך מצליח ומסופק

בסופו של יום אנחנו רוצים לראות את הילדים שלנו מאושרים. אנחנו רוצים לראות אותם מגשימים חלומות. מסופקים. טובים במה שהם עושים. זה חשוב בשבילם. זה חשוב גם בשביל העסק.

השתלבות מיטבית בעסק המשפחתי איננה ברורה מאליה. לצד היותו של העסק פוטנציאל למקפצת קריירה, הוא עלול לעיתים להיות כלוב של זהב. כניסה לנעלים של אבא/אמא או אפילו עבודה משותפת איתם לא תמיד פשוטה.

יחד עם בני דור ההמשך אנו מבררים את החלומות, הכמיהות והשאיפות המקצועיות; מעצבים יחד את מסלול הקריירה העתידית; מזהים את החסמים שמעכבים אותם ומסייעים להם למנף את העוצמות שלהם.
אנחנו פוגשים צעירים מוכשרים שלא תמיד מצליחים להביא לידי ביטוי את יכולותיהם. הכנה, הכשרה וליווי בתהליך הכניסה לתפקיד נותנים כלים, מחזקים את הביטחון ומאפשרים להם לפרוח.

גם מנהיגות משפחתית

מאחורי כל עסק משפחתי מצליח עומדת משפחה מלוכדת ומתקשרת. עבודה בעסק המשפחתי לא תמיד מתאימה לכל אחד. לעיתים גם אין מקום בעסק לכל בני המשפחה המעוניינים לעבוד בו. אחד הערוצים החשובים בו יכולים בני דור ההמשך לתרום למשפחה ולעסק המשפחתי הוא בחיזוק הלכידות המשפחתית והחיבור בין המשפחה לעסק. תפקידים של מנהל קשרי משפחה או יו"ר הפורום המשפחתי, הם דוגמא טובה לכך. ככל שהמשפחה מתרחבת, וככל שיש יותר שותפים לבעלות שאינם עובדים בעסק, עולה חשיבותם של תפקידים אלה.

אולי יעניין אותך גם:

מעבר בין דורי

המשכיות ההון המשפחתי

לגדל מנהיג לעסק המשפחתי

דילוג לתוכן