למה לי ייעוץ בכלל

עסקים משפחתיים רבים, גם המצליחים שבהם, מתלבטים רבות האם להיכנס לתהליך ייעוצי לעסק המשפחתי.

החששות וההתלבטויות טבעיים ומובנים. לא פעם אנו שומעים אמירות כגון:

"הכול בסך הכול בסדר. למה לגעת? רק יכול לקלקל.. אנחנו מסתדרים… – למה לזעזע את הספינה.."

"הכול כל כך רגיש ונפיץ – לא רוצה שיתפוצץ לי בפנים. כאשר אתה מתחיל לגעת בעניינים רגישים – אתה יודע היכן זה מתחיל, אתה אף פעם לא יודע היכן זה נגמר…"

"אני מכיר הכי טוב את העסק. לא צריך שיבואו להגיד לי מה לעשות…; "אני יודע מה טוב לעסק ומה טוב לילדים שלי…"; לא רוצה שיסתובבו לי בין הרגליים"

"לא רוצה שיתחילו להגיד לי איך לנהל. לא הבנים; לא הכלות; ולא היועצים…"

"יש לי מספיק יועצים לדברים החשובים (עורכי דין, רואי חשבון), עם השאר – אני יודע להסתדר לבד…"

"הכול קשקוש ודיבורים. אין לי זמן לזה"

"אני אסדר הכול בירושה". "הילדים שלי יודעים בדיוק מה אני מתכנן… לא צריך סתם לעורר מהומות…".

"לא צריך להפוך כל דבר לבעיה", "דברים כבר יסתדרו. כל אחד ימצא בסוף את מקומו…".

 

החששות, הרגישויות והלבטים ברורים. גם אנו חווים זאת כשאנו מכניסים יועצים לעסקים שלנו (הרי אף אחד לא רואה את הדבשת של עצמו…).

המחקר בתחום וניסיון החיים, מלמדים כי מרכיב מרכזי המייחד עסקים משפחתיים המצליחים לאורך דורות, הוא מידת הצלחתם להיערך מבעוד מועד לעתיד, כמו גם יכולתם לקיים תקשורת ושיח ביחס לעסק המשפחתי בכלל ובעת מתח או משבר בפרט.

אנו יודעים שלעיתים ניתן לצמצם או לטפל אחרת במשבר העסקי ו/או המשפחתי אם ננקטים צעדים מתאימים; אם ניתן די תשומת לב לאורות האזהרה שמהבהבים.

כולנו גם יודעים כי בעיות לא נוצרות כי מדברים עליהן; לא נעלמות (בד"כ מתעצמות) אם לא מטפלים בהן… ועדיף "לנטרל פצצה" בשלב מוקדם – כשהמהלך או המשבר מנוהלים – מאשר לבצע בקרת נזקים בדיעבד… 

הניסיון הייעוצי מצביע על היתרון הגדול שיש כאשר חששות וציפיות ואכזבות מדוברים ומטופלים (ולא מטואטאים); כאשר קולם של כל השחקנים נשמע ומקבל מקום; כאשר מסתכלים על הסוגיות מעוד נקודות מבט; כאשר מפנים "זמן חשיבה" להרהור, התלבטות, שיח, תכנון; כאשר לומדים מניסיונם של אחרים.

הרווח הכלכלי ובעיקר האישי, לראות את המשפחה שומרת על המורשת המשפחתית והעסקית; לראות את ילידיכם מגשימים את עצמם ואת חלומותיהם; היכולת להקשיב לרחשי הלב של יקיריכם, לסייע להם בדיאלוג ובמתן עצה טובה – הוא יקר מפז.

כיום קיים בארץ ניסיון ייעוצי רב ויועצים מקצועיים בעלי מומחיות בעסקים משפחתיים. אנו ממליצים בחום להיעזר בידע הקיים ובניסיון שנצבר על מנת להבטיח את העושר והאושר גם של העסק המשפחתי שלכם.