מעבר בין דורי ותכנון המשכיות

מעבר בין דורי ותכנון המשכיות

כי העתיד צומח מן העבר

לעצב את עתיד העסק ולחזק את הלכידות המשפחתית

העסק הוא מפעל חייכם. לאחר שנים של עבודה קשה וילדים שבגרו עולה על הפרק שאלת ההמשכיות. האם להעביר את העסק לדור ההמשך או האם למכור? מי מבין הילדים מתאים להנהיג את העסק? האם הבעלות בעסק תועבר לכל הילדים או רק לעובדים בעסק ועוד ועוד. שאלות כבדות עם משמעויות עסקיות ומשפחתיות.

המציאות מלמדת שבמקרים רבים העברת המקל משתבשת. הסטטיסטיקה מצביעה על כך שרק כ- 30% מהעסקים המשפחתיים מצליחים לעבור מהדור הראשון לדור השני. כמחצית מאלו שבכל זאת שורדים, נעלמים לאחר המעבר מהדור השני לשלישי.

הסיבות לקשיי המעבר הבין דורי מגוונות: עסק שאינו גדול דיו להכיל את כל בני המשפחה המתרחבת; העדר מוכנות, יכולות או מוטיבציה של הדור הצעיר; קושי של דור המייסדים "לשחרר" ולסמוך, קונפליקטים ומאבקי כוח, או חוסר הסכמה בסיסי על חזון ואסטרטגיה. הקשיים הם טבעיים ומובנים אך עלולים להוביל לבלימת הצמיחה העסקית ולפגיעה במערכות היחסים המשפחתיות.

החדשות הטובות הן שאפשר לנצח את הסטטיסטיקה! היערכות נכונה ובזמן, הנותנת מענה למכלול ההיבטים העסקיים והמשפחתיים, היא המפתח לשגשוג העסק והמשפחה גם בדורות הבאים.

תכנון המשכיות

סוף מעשה במחשבה תחילה

מעבר בין דורי מיטבי מחייב הערכות ותכנון מוקדם. המעבר הבין דורי מציף באופן טבעי הרבה חששות ואי וודאות. התוצאה הרבה פעמים היא אחת משתיים: דחיה והימנעות מכל עיסוק בנושא מתוך תקווה שבסוף דברים יסתדרו מעצמם… או לחילופין – קביעת עובדות בשטח ומתן הבטחות, בעיקר ביחס לחלוקת תפקידים, מניות ושכר, מבלי שנלקחו בחשבון כל ההשלכות. המציאות מלמדת שהן הימנעות והן חיפזון יתר עלולות להסתיים בקונפליקטים משפחתיים ופגיעה עתידית בעסק.

על מה כדאי לחשוב לפני שניגשים לגיבוש תכנית?

חזון ומורשת

איך הייתם רוצים שהעסק יראה בעתיד? איך הייתם רוצים לראות את המשפחה? מה המורשת שחשוב לכם לשמר ולעביר לדורות הבאים?

המנהיגות העתידית

מה הציפיות של הילדים ביחס לעתידם בעסק? מה הצרכים של העסק מהמנהיגות העתידית? האם יש לדור ההמשך את היכולות לכך? מי הכי מתאים?

מבנה הבעלות

מה מבנה הבעלות העתידי שנכון לעסק? מי יהיו השותפים לבעלות העתידית? מה יכולתם לעבוד יחד? באיזה אופן יחולקו המניות?

משילות וקבלת החלטות

מהן מסגרות הניהול וקבלת החלטות שיידרשו: פורום בעלות; דירקטוריון; הנהלה; מועצה משפחתית?

פיתוח דור
המשך

לאילו כישורים נדרשים בני דור ההמשך כמנהלים בעסק וכבעלים? מהו אופן ההכשרה הנכון עבורם?

אמנה משפחתית וכללי משחק

מהן סוגיות המדיניות – בעלות, העסקה, תגמולים, וכיוב'– וכללי המשחק שחשוב להסדיר ולהסכים עליהם מראש?

תקשורת וניהול קונפליקטים

איך התקשורת כיום במשפחה? עד כמה קיימת שקיפות? האם יש "פילים" לא מדוברים? האם יודעים לנהל קונפליקטים? האם יש מטענים מן העבר שצריך לטפל בהם?

תכנון המעבר ובניית שותפות בין דורית

מתי וכיצד נכון לבצע את תהליך העברת השרביט בניהול ובבעלות? האם וכיצד נכון לשמר מעורבות של הדור הוותיק? כיצד ניתן לבנות שותפות בין דורית?

תבנית לניהול מעבר בין דורי שפיתחנו מציגה את המרכיבים המרכזיים בכל תכנית המשכיות ואת המחיר הפוטנציאלי בהיעדר מענה לאחד המרכיבים

מפתחות הצלחה במעבר בין דורי

חזון ומורשת + כישורים + דיאלוג + אמנה + הנהגה

אושר ועושר

חזון ומורשת + כישורים + דיאלוג + אמנה + הנהגה

אובדן דרך

חזון ומורשת + כישורים + דיאלוג + אמנה + הנהגה

חרדה

חזון ומורשת + כישורים + דיאלוג + אמנה + הנהגה

כעסים ואכזבות

חזון ומורשת + כישורים + דיאלוג + אמנה + הנהגה

כאוס ומאבקים

חזון ומורשת + כישורים + דיאלוג + אמנה + הנהגה

בלבול ותקיעות

כל מעבר בין דורי והמאפיינים שלו.
מעבר מדור ראשון לדור שני לא דומה למעבר מדור שני לשלישי וכן הלאה. האתגרים בחלוקת הבעלות, במנגנוני הניהול וקבלת ההחלטות, בשמירת הלכידות המשפחתית שונים במעבר משלטון יחיד לשותפות אחים או משותפות אחים לשותפות בני דודים. תכנית הערכות נכונה תיתפר על פי האתגרים הרלבנטיים למעבר ולמאפייניהם הייחודים של בני המשפחה.

תקשורת מקרבת

תהליך המעבר הבין דורי הוא אחד מאתגרי השיא של כל עסק משפחתי. באופן טבעי הוא מלווה פעמים רבות בטלטלות רגשיות, מתחים ודינמיקות משפחתיות. אחד המשתנים החשובים המשפיעים על הצלחת התהליך היא היכולת של המשפחה ליצר תקשורת פתוחה וחיובית, לדבר על "הפילים שבחדר" באומץ וברגישות, לנהל קונפליקטים בלי "לשבור את הכלים". תקשורת מקרבת ניתן לבנות ולחזק וחשוב שכל תהליך הערכות למעבר בן דורי יכלול תשומת לב גם למרכיב זה.

מתנה לעסק ולמשפחה

תהליך מעבר בין דורי סדור הוא המתנה הכי גדולה שתוכלו לתת לעסק, לילדים ולעצמכם. זוהי הזדמנות לבחינה מחודשת וכיוונון של דרכי פעילותו של העסק. זוהי גם הזדמנות, פעמים רבות מרגשת, לשיח פתוח עם הילדים על ציפיות, שאיפות וחלומות ולעיתים גם הקלה ומרפא למכאובים מן העבר.

אנחנו באושר ועושר מלווים משפחות בתהליך המעבר הבין דורי. אנחנו מכירים לעומק את המורכבויות העסקיות, המשפחתיות והאישיות האופייניים למעברים בכל שלב במחזור החיים הארגוני של העסק ויודעים לתת להם מענה . יחד עם המשפחה אנו בונים תוכנית הערכות סדורה ומלווים את שלבי היישום שיבטיחו את שגשוג העסק ושלמות המשפחה גם בדורות הבאים.

אולי יעניין אותך גם:

פיתוח דור המשך

אמנה משפחתית

מניהול לבעלות – עוד חלופה למעבר בין דורי בעסק המשפחתי

דילוג לתוכן